STOMATOLOGIE > Potřebuji opravit zuby

Zubní ošetření a oprava zubu si zaslouží více metod. Na klinice Šikl a Caha Stomatologie v Brně se specializujeme nejen na estetické bílé výplně, zubní inlay a onlay, keramické fasety i zubní korunky.

Oprava zubu pomocí estetické bílé zubní výplně

 

Co je bílá plomba neboli estetické bílé zubní výplně?

Jedná se o lékařem zhotovené bílé výplně (bílé plomby) při jedné návštěvě zubní ordinace přímo v ústech pacienta. Nejběžnější materiál pro bílé plomby je světlem tuhnoucí pryskyřice (fotokompozitní pryskyřice). Nejčastěji se používají při opravě menších a středních zubních kazů, při opravě krčků zubů, jako výměna předchozí nekvalitní zubní výplně, dále při opravě ulomených zubů a také jako dostavby po ošetření kořenových kanálků.

 

Naše fotokompozitní bílé výplně Vám nevypadnou

Pokud jste slyšeli, od svých známých, že bílé plomby neboli bílé zubní výplně vypadávají, na rozdíl od těch amalgámových černých plomb, u nás se Vám to nestane – na zhotovené zubní výplně na naší klinice poskytujeme zvýšenou záruku 3 roky. Receptem úspěchu bílých zubních výplní je dodržování předepsaných postupů a použití zvětšení (mikroskop), který umožnuje vždy vidět co děláme a dodržovat pak koncepty minimálního zásahu do zubu. Zhotovení kvalitní bílé plomby (zubní výplně) trvá přibližně 30 až 90 min.

 

Oprava zubu tímto typem ošetření nebolí, navíc Vám při jejich opravě nepoteče nic do úst.

Při každém zubním ošetření u nás pacient netrpí bolestí. Podáme Vám lokální anestezii tedy místní znecitlivění. Navíc Vám během ošetření nic nepoteče do úst, jelikož při ošetření zubu vytvoříme kolem zubů bariéru. Většina pacientů u nás zubní ošetření prospí i bez podání celkové anestezie.

 

Proč ne amalgámové černé kovové plomby?

  1. amalgám se nespojuje se zubem
  2.  amalgám velmi často způsobuje praskliny zubů
  3. amalgám je neestetický materiál
  4. obsahuje rtuť a rtuťové sloučeniny
  5. při ošetření zubu nelze být minimálně invazivní

Zubní inlay, onlay

Co je zubní inlay, onlay?

Jedná se o ošetření zadních zubů (stoličky a třenové zuby). Toto zubní ošetření zahrnuje práci nejen zubního lékaře, ale i zubního technika a je tedy zapotřebí dvou návštěv.

Nejčastěji se volí tento typ opravy tam kde zubní kaz již postihl větší část zubu, po ošetření kořenových kanálků, dále tam kde lze obtížně zhotovit fotokompozitní výplň (bílou plombu) a také z estetických důvodů – pomocí onlayí a inlayí se dosáhne nejlepší estetiky. Nejčastějším materiálem je zubní keramika nebo fotokompozitní pryskyřice.

Keramické Fasety

Co jsou keramické Fasety

Faseta je velmi tenká vrstva keramiky, která se používá k překrytí přední strany zubu. Jedná se tedy převážně o ošetření předních zubů (řezáky a špičáky), které zahrnuje i práci zubního technika a jsou tedy potřeba nejméně dvě návštěvy.

Nejčastěji se využívají při řešení estetického zubního ošetření našich klientů.

Keramické fasety jsou nejestetičtější zubní ošetření, které se řadí mezi tzv. minimálně invazivní – minimální zásah do zubu. Na rozdíl od zubních korunek, kdy je potřeba zub obrousit po celém obvodu, je při ošetření pomocí zubních faset potřeba zub snížit pouze z přední strany zubu.

Přesto, že jsou fasety velmi tenké, po jejich nalepení na zuby jsou neuvěřitelně odolné.

Ošetření pomocí více zubních faset většinou předchází laboratorní diagnostika, kdy zubní technik vytvoří předtvar zubů a ten se následně pacientovi ukáže přímo v ústech.

Použití zubního mikroskopu a předtvaru zubů nám umožňuje být při estetické rekonstrukci zubu maximálně šetrní.

Zubní korunky

Co je zubní korunka?

Zubní korunky se používají jako náhrady zubů v případě, kdy došlo k většímu poškození stávajícího zubu. Zubní korunka kryje celý povrch zubu.

Pomocí zubních korunek se opravují jak přední zuby (řezáky a špičáky) tak zadní zuby (stoličky a třenové zuby). Stejně jako v případě onlayí a faset i výroba zubní korunky zahrnuje práci zubního technika a jsou tedy potřeba nejméně dvě návštěvy.

Důvodem použití zubní korunky je ztráta zubních tkání v důsledku velkých zubních kazů, po ošetření zubních kanálků a z estetických důvodů.

Zubní korunky nejčastěji používáme z těchto materiálů:

  • Celokeramické korunky (=bezkovové)
  • Metalokeramické korunky (=keramické korunky obsahující kov)
  • V některých případech celolité zlaté korunky (=zhotoveny pouze z kovu)