Abychom Vám ale pomohli zorientovat se v těchto variantách ošetření zubů, vypracovali jsme pro Vás stručný slovníček pojmů s výhodami i nevýhodami jednotlivých ošetření.

Estetické bílé zubní výplně (Bílá plomba)

O co jde?

Jedná se o lékařem zhotovené výplně (plomby) v jedné návštěvě přímo v ústech pacienta. Nejběžnější materiál je světlem tuhnoucí pryskyřice (fotokompozitní pryskyřice). Nejčastěji se používají při opravě menších a středních kazů, při opravě krčků zubů, jako výměna předchozí nekvalitní výplně, dále při opravě ulomených zubů a také jako dostavby po ošetření kořenových kanálků.

Naše fotokompozitní výplně Vám nevypadnou

Pokud jste slyšeli, od svých známých, že bílé výplně vypadávají, na rozdíl od těch amalgámových černých, u nás se Vám to nestane – na zhotovené výplně na naší klinice poskytujeme zvýšenou záruku 3 roky. Receptem úspěchu je dodržování předepsaných postupů a použití zvětšení (mikroskop), který umožnuje vždy vidět co děláme a dodržovat pak koncepty minimálního zásahu do zubu. Zhotovení kvalitní výplně trvá přibližně 30 až 90 min.

Oprava zubu tímto typem ošetření nebolí, navíc Vám při jejich opravě nepoteče nic do úst.

Při každém zákroku u nás pacient netrpí bolestí, ale podáme mu lokální anestezii tedy místní znecitlivění. Navíc Vám během ošetření nic nepoteče do úst, jelikož kolem zubů vytvoříme bariéru. Většina pacientů u nás ošetření prospí i bez podání celkové anestezie.

Proč ne amalgám – černé kovové výplně?

1. amalgám se nespojuje se zubem

2. Amalgám velmi často způsobuje praskliny zubů

3. amalgám je neestetický materiál

4. obsahuje Rtuť a rtuťové sloučeniny

5. nelze být minimálně invazivní

Zubní inlay, onlay

O co jde?

Jedná se o ošetření zadních zubů (stoličky a třenové zuby), které již zahrnuje i práci zubního technika a zahrnuje tedy 2 návštěvy.

Nejčastěji se volí tento typ opravy tam kde kaz již postihl větší část zubu, po ošetření kořenových kanálků, dále tam kde lze obtížně zhotovit fotokompozitní výplň a také z estetických důvodů – pomocí onlayí a inlayí se dosáhne nejlepší estetiky. Nejčastějším materiálem je zubní keramika nebo fotokompozitní pryskyřice.

Keramické Fasety

O co jde?

Faseta je velmi tenká vrstva keramiky, která se používá k překrytí přední strany zubu. Jedná se tedy převážně o ošetření předních zubů (řezáky a špičáky), které zahrnuje i práci zubního technika a jsou tedy potřeba nejméně 2 návštěvy.

Nejčastěji se využívají při řešení estetických potíží našich klientů.

Keramické fasety jsou nejestetičtější ošetření, které se řadí do mezi tzv. minimálně invazivních – minimální zásah do zubu. Na rozdíl od korunek, kdy je potřeba zub obrousit po celém obvodu, je při ošetření pomocí faset potřeba zub snížit pouze z přední strany zubu.

Přesto, že jsou fasety velmi tenké, po jejich nalepení na zuby jsou neuvěřitelně odolné.

Ošetření pomocí více faset většinou předchází laboratorní diagnostika, kdy zubní technik vytvoří předtvar zubů a ten se následně pacientovi ukáže přímo v ústech.

Použití zubního mikroskopu a předtvaru zubů nám umožňuje být maximálně šetrní.

Korunky

O co jde?

Korunky jsou náhrady zubů, kdy došlo k většímu poškození zubu. Korunka kryje celý povrch zubu.

Pomocí korunek se opravují jak přední (řezáky a špičáky) tak zadní zuby (stoličky a třenové zuby). Stejně jako v případě onlayí a faset i výroba korunek zahrnuje práci zubního technika a jsou tedy potřeba nejméně 2 návštěvy.

Důvodem použití korunky je ztráta zubních tkání v důsledku velkých kazů, po ošetření zubních kanálků a z estetických důvodů.

Z materiálů na naší klinice používáme nejčastěji Celokeramické korunky (=bezkovové), metalokeramické korunky (=keramické korunky obsahující kov) dále potom v některých případech celolité zlaté korunky (=zhotoveny pouze z kovu).