STOMATOLOGIE > Halitóza (zápach z úst)

Halitóza je lékařský termín pro zápach z úst. Obtěžuje nejen lidi, kteří tímto problémem trpí, ale i jejich okolí. Může ovlivňovat i psychiku člověka. Zápachem z úst trpí zhruba 25 % populace. Na českém trhu najdeme mnoho produktů určených k boji proti špatnému dechu (např. žvýkačky, ústní vody), ale všechny jsou pouze dočasným řešením, jelikož neřeší příčinu problému.

Jaké jsou tedy příčiny halitózy – zápachu z úst?

Zápach z úst může mít mnoho příčin. Nejzávažnějšími bývají některá celková onemocnění, jako jsou například onemocnění trávicího traktu (žaludeční vřed, zánět sliznice žaludku, zánět jícnu), onemocnění dýchací soustavy (rýma, angína, zánět nosohltanu), nebo také cukrovka. Tyto příčiny jsou však důvodem zápachu z úst jen u malého množství lidí.

Krátkodobého charakteru bývá zápach z úst tehdy, když je způsoben konzumací aromatických potravin, jako jsou cibule, česnek nebo některé druhy sýrů, dále také pitím kávy či alkoholu.

Další příčinou halitózy – zápachu z úst může být pravidelné kouření, které dech velmi negativně ovlivňuje. V tomto případě je jediným možným a účinným řešením omezení a ideálně zanechání kouření.

Ke špatnému dechu přispívá také nedostatek slin. Sliny za normálních okolností omývají dutinu ústní a tím ji i čistí. Pokud jich ovšem neprodukujeme dostatek, dutina ústní není přirozeně očištěna a vzniká pak zápach z úst. Typickým příkladem je ranní zápach z úst. V noci je sekrece slin snížená až o 90 %, dutina ústní vysychá a není tak chráněna slinami jak během dne. Tento problém nepříjemného ranního dechu však zmizí po důkladném vyčištění zubů ráno po probuzení.

Příčinu vzniku zápachu z úst je nutno až v 90 % hledat v dutině ústní. Důvodem je nedostatečná hygiena, zánět dásní či parodontu a také povlak na jazyku. Příčinou zápachu z úst může být i pokročilý zubní kaz. Základní příčinou zápachu z úst – halitózy je zubní povlak, který obsahuje anaerobní bakterie produkující zapáchající síru. Důležitá je tedy správná ústní hygiena, díky které dochází k odstranění zubního povlaku společně se zbytky jídla, tím pádem nemá zápach z úst šanci vzniknout.